SERIÁL STUDENTI A ELEKTROTECHNIKA V PRAXI

25.09.2018

Výchovní poradci základních škol zavítali do technické praxe

Jak vybrat střední školu?

V jakých oborech se absolventi na Chebsku uplatní v místních podnicích?

Co firmy požadují a jaké benefity nabízejí?

Jak udržet mladé lidi v regionu?

A další řadu otázek diskutovali výchovní poradci při návštěvě společnosti BONNEL TECHNOLOGIE v pondělí 24.září.

Group

Téměř 30 pedagogických pracovníků, kteří pomáhají odbornou radou a zkušeností žákům 8. a 9.tříd ZŠ a jejich rodičům při volbě budoucí školy a studijního zaměření, si prohlédlo výrobní provozy, kde se rodí špičková elektronika a mechatronické komponenty pro zákazníky na celém světě. Jak to účastníci a účastnice odborné exkurze komentovali:

"Jezdím kolem BONNEL TECHNOLOGIE, ale vůbec jsem netušila, co všechno tahle česká vývojová a výrobní firma umí."

"Jsem ráda, že firmy chtějí studenty v regionu udržet. Z BONNEL TECHNOLOGIE nabídli dokonce prezentace pro rodiče. Právě rodiče totiž často neznají možnosti našeho regionu a širokou škálu profesí a jejich pracovní náplň."

"Už v minulosti jsme se pokoušeli v naší škole založit kroužek elektrotechniky. Mnohem komplexnější řešení pro děti z Chebu byl zájmový kroužek v DDM a ideálním vedoucím by byl samozřejmě nějaký odborník z praxe, třeba právě z BONNEL TECHNOLOGIE."

Výchovní poradci mohli porovnat prostředí malé rodinné firmy disponující špičkovými technologiemi, ke kterým mají žáci - studenti - brigádníci přímý přístup. Hovořili také o nutnosti jazykové vybavenosti pro budoucí komunikaci nebo důležitosti praktického vyučování v ZŠ, které si mohou žáci v praxi - například v montáži elektronických součástek vyzkoušet.

A příjemné překvapení čekalo na jednu z výchovných poradkyň u moderní SMD linky. Zodpovědnou obsluhu tohoto špičkového zařízení pro výrobu elektronických součástek, základních prvků a mozku řídících jednotek pro ČOV nebo zamykacích systémů BONNEL, totiž zajišťuje její bývalý žák. Ten svoje současné povolání komentoval slovy:

"Elektronika mne bavila. Je všude kolem nás. Nejdříve jsem šel na praxi, pak na letní brigádu a nakonec jsem ve firmě zůstal."

Ideální příklad, řeknete si. Jak však mnozí výchovní poradci potvrdili, je někdy těžké do praxe děti vůbec dostat - málo zájmu, pohodlí domova a mobilu. S firmou BONNEL TECHNOLOGIE se proto dohodli na nabídce exkurzí a ukázkových návštěv právě s cílem motivovat zájemce na základních školách.

Akci pořádal Úřad práce Karlovarského kraje ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou a BONNEL TECHNOLOGIE.

 

SERIÁL STUDENTI A ELEKTROTECHNIKA V PRAXI

DÍL 1

Cheb, 22.6.2018

 • Jste studentem střední nebo vysoké školy?
 • Je Vaším studijním oborem elektronika nebo elektrotechnika?
 • Jsou obvody, relé, vodiče a další elektrosoučástky Vaší zábavou a hračkou?

Pak jste v BONNEL TECHNOLOGIE naprosto správně.

Více než 26 let vyvíjíme a vyrábíme v Chebu elektrokomponenty pro řídící jednotky do ČOV a zamykací systémy. Odborné zkušenosti u nás získávají studenti během odborných praxí, letních brigád a stáží. Přečtěte si jejich postřehy a přidejte se k nim!

Program standardní odborné praxe:

 • Školení BOZP
 • Úvodní prohlídka vývoje a výroby
 • Seznámení s produkty BONNEL TECHNOLOGIE
 • Denní rotace na technologiích ve Výrobě: selektivní pájení, lakování, osazování SMD součástek, montáž, kontrola kvality a balení

Lumír, ISŠ Cheb, obor Mechanik elektrotechnik, absolvoval týdenní odbornou praxi v květnu 2018. Jeden z jeho klasických dnů vypadal takto:

"Dnes jsem byl na osazovací lince . Naplnil jsem jí deskami , které následně osazovala dle nastaveného programu. Součástky jsem musel doplňovat do feederů . V druhé polovině se nahřála pec, přes níž projely všechny desky, aby se součástky zapájely. Zaletované desky se pak skladovaly do beden k snadné přepravě."

Studenti mohou v BONNEL TECHNOLOGIE poznat špičková pracoviště, jako je například automatiké strojní osazování SMT.
Součástí SMT linky jsou jednotlivé stroje - automatický sítotisk, osazovací automat, přetavovací pec, mezioperační kontroly až po konečnou výstupní kontrolu.

Více o našich výrobních a vývojových kompetencích na www.bonnel.eu

Zaujala Vás elektrotechnická praxe?

Kontaktujte nás: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Váš BONNEL tým

DÍL 2 

Cheb, 27.6.2018

Elektronika a elektrotechnika jsou studijní obory budoucnosti. Nahlédněte pod pokličku výrobní firmy, výrobce špičkové elektroniky BONNEL TECHNOLOGIE a získejte cenný zápis o odborné technické praxi do Vašeho životopisu.

Jak se přihlásit na letní brigádu nebo odbornou praxi?

 • Podejte si přihlášku včas.
 • Zvažte důkladně Vaše časové možnosti v průběhu školního roku a o prázdninách. Firmy obvykle preferují dlouhodobou spolupráci.
 • Prozkoumejte možnosti dopravy do vybrané firmy.
 • Zjistěte si dopředu informace o budoucím zaměstnavateli a připravte se na krátký pohovor.
 • Vyberte si firmu nebo obor, které budou pro Váš budoucí profesní rozvoj přínosem.
 • Pošlete Váš krátký životopis. Připojte motivační dopis se zdůvodněním, proč si vybrat právě Vás.

Jak zhodnotil jeden z praktikantů z ISŠ Cheb: "Praxi jsem si užil, jak jen to u práce jde. Firma má velice dobrou rodinnou atmosféru, která mi leccos naučila. Dokázal bych si představit, že při hledání práce po studiu bych BONNEL zvážil jako jednu z možností."

Zaujala Vás elektrotechnická praxe?

Kontaktujte nás: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

DÍL 3

Cheb, 01.08.2018

Polovina prázdnin je za námi a někteří studenti již svoji letní brigádu absolvovali. Pro jiné letní brigády právě začínají. Léto 2018 nabízí mnoho příležitostí od hostesek, distribuce novin a letáků až po montážní práce nebo odborné činnosti. Firmy mají brigádníků pro vykrytí dovolených nedostatek. V BONNEL TECHNOLOGIE motivujeme studenty partnerských škol i děti zaměstnanců, aby právě v době praxí a brigád elektroniku a elektrotechniku poznali a do budoucna se stala jejich koníčkem a zaměstnáním.

Jedním z dobrých příkladů, že technika je atraktivním studijním oborem je čerstvý absolvent 5. Základní školy Jan Kozel. Prázdninovou brigádu na celý měsíc si vybral v BONNEL TECHNOLOGIE.

Zeptali jsme se, proč?

Ve firmě pracuje moje maminka a vím tedy, že firma vyvíjí, testuje a vyrábí elektronické součástky. Ve škole mi docela šla matematika a fyzika. A tenhle obor prostě připadá zajímavý.

S jakými očekáváními na brigádu přichází?

Od září nastupuji do 1.ročníku Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni. Jedná se o studijní obor s maturitou, takže mohu třeba právě v Plzni pokračovat na Fakultu elektrotechnickou ZČU nebo jít pracovat. To je ale ještě hodně daleko. Na brigádě bych chtěl poznat, jak se elektro součástky vyrábějí. Moje činnosti jsou tedy od třídění a přípravu dílů až po montáž samotnou.

Na brigádu v elektrotechnice se mohou studenti přihlásit nejen o prázdninách. Firma ve spolupráci s ISŠ Cheb organizuje také odborné praxe v průběhu školního roku.

Kontaktujte nás na emailové adrese This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

DÍL 4

Cheb, 11.09.2018

Pro žáky a žákyně 8. a 9.tříd základních škol, kteří se právě rozhodují o svém budoucím studijním oboru, je k dispozici „BONNEL TOUR", zajímavá exkurze do světa elektroniky a elektrotechniky.

Správná volba oboru, která bude zábavou, zdrojem jistého pracovního uplatnění, příjmu i dalšího odborného rozvoje, vám doma poradí rodiče, ve škole pomohou výchovní poradci a při exkurzi se s vámi o zkušenosti podělí odborníci z praxe.
Součástí BONNEL TOUR je seznámení s firmou, jejími tradičními produkty i novinkami pro „smart home“ (chytrý dům). Skupiny do max. 20 studentů si následně prohlédnou výrobní provozy, včetně SMD linky, selektivního pájení a lakování a montáže. Výrobní proces v kostce zahrnuje také testování produktů a systém kontroly kvality.
Pro zájemce jsou připraveny konkrétní ukázky pracovišť, která jsou určena pro letní brigády nebo odborné praxe (ISŠ Cheb aj.)

Elektrotechnika a elektronika jsou obory, které nabízejí absolventům široké možnosti pracovního uplatnění ve výrobních i servisních firmách. Absolventi si mohou vybrat z následujících profesí

 • Projektant elektro
 • Vývojový konstruktér elektro
 • Technik pro elektrotechnická zařízení
 • Technik měření a regulace
 • Technik výroby
 • Technolog
 • Programátor průmyslových robotů a zařízení
 • Operátor a programátor PC a mikro PC
 • Energetik
 • Další technické obory

Středoškoláci mohou pokračovat ve studiu Elektrotechniky na jedné z odborných fakult ZČU Plzeň, která je partnerem BONNEL TECHNOLOGIE. Podívejte se na video reportáž z této fakulty.
Zaujala Vás BONNEL TOUR? Rezervujte si ji pro Vaši třídu na této emailové adrese This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..