SERIÁL ŽENY V ELEKTROTECHNICE

DÍL 1

Cheb, 15.5.2018

Autor: Martina Poštová

V seriálu Ženy v elektrotechnice představujeme zajímavé profese od vývoje až po výrobu v BONNEL TECHNOLOGIE, které si jako svoji kariéru zvolily ženy. Že technické obory nabízejí něžnému pohlaví možnost zajímavého pracovního uplatnění, osobní i odborný rozvoj Vám dokáží jejich slova. Pro žákyně základních škol a středoškolačky je náš seriál výzvou zvolit si studijní obor, který má perspektivu a o který je mezi zaměstnavateli zájem.

Hanka pracuje v současnosti na pozici Technická příprava výroby. Je absolventkou SPŠ Elektrotechnické v oboru elektronické počítačové systémy a VOŠ obor Informatika ve státní správě.

Hanka o sobě říká:

Od malička mne bavila technika a stroje, byla jsem spíše kluk. Více než panenky mě zajímala kolečka na kočárku a jak „to“ rozebrat a co z toho postavit jinak. Po přestěhování jsem hledala práci a firma BONNEL TECHNOLOGIE zrovna nabízela práci. Do té doby jsem pracovala jako mistrová výroby v elektronice ve velké firmě a zaujal mne koncept, rozdílnost práce a přístup k lidem v malé rodinné firmě.

Jaké znalosti z technických předmětů uplatňujete v praxi?

Od každého něco, spíše elektroniku, odbornou praxi – dílny. Použiji své IT znalosti (MS Office), ale také ekonomii.

Co Vás na práci v elektrotechnickém průmyslu baví?

Elektrotechnika jde velmi rychle kupředu a vyvíjí se. Seznamujeme se s novými věcmi, technologiemi. Obecně mne baví na mé práci rozmanitost, nutnost přemýšlet nad konceptem i detailním technickým řešením.

Mají ženy nějakou výhodu na technických pozicích oproti mužům? Co děláte jinak?

Na začátku jsem si svoji pozici musela „vybojovat“ a dokázat, že na to mám. V malé rodinné firmě, jako je BONNEL, dostane šanci každý, kdo chce být přínosem a svými nápady a řešeními posunuje firmu na mezinárodní úroveň. To platí také o ženách v elektrotechnice.

Přečtěte si více o naší společnosti zde.

Nabídku volných pozic naleznete zde.

DÍL 2

Cheb, 22.5.2018

Autor: Martina Poštová

V seriálu "Ženy v eletrotechnice" si můžete přečíst o rozmanitosti profesí, které ženy mohou vykonávat. Díky svým schopnostem, znalostem a zkušenostem mohou postupovat v kariérním žebříčku v BONNEL TECHNOLOGIE.

Monika pracuje jako mistrová v úseku Výroby. Vystudovala střední průmyslovou školu textilní v Aši, obor pletařka. Škola v současnosti již neexistuje, ale dala jí základy pro jakýkoliv technický  obor a strojovou výrobu.

A dále říká:

Nejdříve jsem pracovala v textilním průmyslu a rozdíl je jasný - velké stroje a místo elektrosoučástek nitě. Po mateřské dovolené jsem hledala práci a ve firmě BONNEL jsem se byla nejdříve podívat. Nastoupila jsem jako montážní dělnice, protože přesná manuální práce mne baví. Po zhruba pěti letech jsem začala pracovat ve skladu, vydávala jsem materiál a díky tomu jsem naše díly dokonale poznala. Před 15 lety jsem dostala nabídku stát se mistrovou na dílně. V malé firmě, jako je BONNEL, jsme malý kolektiv, známe se a musíme se také podporovat nebo si pomoci.

Jaké znalosti z technických předmětů uplatňujete v praxi?

Rozhodně by se ženy a děvčata neměly bát předmětů, jako je matematika nebo fyzika. Pokud mají logické myšlení, mají vyhráno. Prostě se nedat odradit!

Co Vás na práci v elektrotechnickém průmyslu baví?

Naše práce není stereotypní. Osazujeme různé druhy desek, pracujeme s velkým množstvím elektrosoučástek a vývoj v tomto oboru jde rychle dopředu.

Mají ženy nějakou výhodu na technických pozicích oproti mužům? Co děláte jinak?

Řekla bych, že ženy v naší montáži, ať již při ručním pájení nebo osazování, mají větší smysl pro detail, jsou jemnější a často zručnější. Pro funkčnost výrobku a pro spokojeného zákazníka je ale nejdůležitější, že je elektronika v BONNEL TECHNOLOGIE vyrobena kvalitně. 

DÍL 3

Cheb, 11.06.2018

Autor: Martina Poštová 

V seriálu "Ženy v eletrotechnice" si můžete přečíst o rozmanitosti profesí, které ženy mohou vykonávat. Díky svým schopnostem, znalostem a zkušenostem mohou postupovat v kariérním žebříčku v BONNEL TECHNOLOGIE.

Jakou školu máte vystudovánu? Jaký obor?

Petra vystudovala SOU Obchodní, obor prodavačka. Před více než sedmnácti lety se poprvé s elektronikou setkala ve firmě MD Elmont v Chotěšově. 

Proč jste si vybrala technickou firmu, jako je BONNEL?

Moje první setkání s elektrotechnikou byla manuální montáž i práce na strojích (datová vedení, senzory a elektronické díly). Po přestěhování do Chebu jsem nastoupila v BONNEL TECHNOLOGIE na pozici montážní dělnice. Osm měsíců pracuji jako skladnice, takže elektronické díly pro naši výrobu mi procházejí denně rukama.

Jaké znalosti z technických předmětů uplatníte v praxi (fyzika, matematika, chemie aj.)?

V mé každodenní praxi uplatňuji všeobecné znalosti.

Co Vás na práci v elektrotechnickém průmyslu baví?

Baví mě ta rozmanitost. Nedělám stále jednu činnost a stále se učím nové věci (nejen v elektrotechnice).

Mají ženy nějakou výhodu na technických pozicích oproti mužům? Co děláte jinak?

Ženy mohou vynikat v jakémkoliv oboru, pokud budou chtít, a v dnešní době se už nemusí bát. Nejdůležitější je to, aby tu danou práci dělaly rády. Konkrétně k Vaší otázce si myslím, že výhodu mají ženy většinou v práci s menšími součástkami nebo s trpělivostí.

DÍL 4

Cheb, 19.06.2018

Autor: Martina Poštová

Další z "Žen v elektro(tech)nice" - Jitka - pracuje na specializovaném pracovišti Selektivní pájení. BONNEL TECHNOLOGIE disponuje  selektivním pájecím strojem ERSA Ecoselect 1, který pracuje pod dusíkovou atmosférou a umožnuje precizní pájení malých a středních sérií.

Jakou školu máte vystudovánu? Jaký obor?

Obor, který jsem na Středním odborném učilišti Českých drah v Karlových Varech vystudovala, se lidově jmenuje "Wächter" (Weichensteller), česky výhybkář. Praxi jsme si odbývali přímo na chebském nádraží. Takže jsem se pohybovala pořád kolem velkých strojů, vlaků, výhybek a techniky. Po ukončení školy jsem jako výhybkářka nějaký čas pracovala, v létě v zímě venku, pořád v pohybu a v akci na kolejích.

Proč jste si vybrala technickou firmu, jako je BONNEL?

BONNEL a elektrotechnika byla změna k malým dílům, přesné práci v montáži, pečlivému balení citlivé elektroniky. Už tehdy mi učarovalo selektivní pájení. Měli jsme ve firmě starou pájecí linku a já jsem občas "zaskakovala". Jsem ráda, že jsem dostala před několika lety příležitost po nákupu moderního stroje pro selektivní pájení pracovat jako jeho obsluha.

Jaké znalosti z technických předmětů uplatníte v praxi (fyzika, matematika, chemie aj.)?

Rozhodně matematiku. Kontrolujeme například vyrobené kusy. V rámci výroby provádíme mimo jiné statistické vyhodnocení počtů a kvality. Proces pájení samotný je hodně o fyzice a o materiálech.

Co Vás na práci v elektrotechnickém průmyslu baví?

Je to práce hodně odlišná od mého původního oboru, hodně sedavá a náročná na oči. Na druhou stranu musím mít smysl pro přesnost  a detail. Prostě celý výrobní proces BONNEL elektroniky musí být bezvadně zvládnutý. Navíc se podíváte i pod pokličku, jak se stroj udržuje nebo programuje.

Mají ženy nějakou výhodu na technických pozicích oproti mužům? Co děláte jinak?

Možná jsme pečlivější, ale to záleží spíše na každém jednotlivci.

DÍL 5

Cheb, 05.10.2018
Autor: Martina Poštová

Další z "Žen v elektro(tech)nice" představí profesi Nákupčí. BONNEL TECHNOLOGIE pro svůj vývoj a svoji výrobu potřebuje zajistit elektrokomponenty, sestavy a další díly z celého světa.

Co dělá Referent nákupu?

Zajišťuje strategický nákup pro rámcové zakázky i jednorázové objednávky. Stará se také o denní nákupy. Komunikuje s dodavateli a partnery.

S jakými partnery spolupracuje oddělení Nákupu?

Interně jsou to všechny oddělení v BONNEL TECHNOLOGIE: Vývoj, Marketing, Prodej, Výroba a samozřejmě také Finance.

Které jazyky Nákupčí v BONNEL TECHNOLOGIE využívá?

Jsou to zejména čeština, němčina a angličtina. Podle dodavatelů se naučíte také základní fráze, třeba v polštině.

Které TOP 3 vlastnosti jsou pro Referenta nákupu důležité?

Předvídavost. Rychlost. Odolnost proti stresu.

S jakými technologiemi pracujete?

ERP software. Internet (vyhledávání dodavatelů, data sheets).

3 NEJ BONNEL nákupu?

NEJmenší nakupované součástky: odpory v mikrometrových rozměrech

NEJčastěji kladená otázka: Kdy a za kolik můžete dodat?

NEJvětší výzva: Nakoupit požadovaný díl rychle, v kvalitě a za výhodnou cenu

Co Vás na práci Nákupčího baví?

Rozhodně práce s lidmi. Na konci každé poptávky nebo objednávky je člověk. Náš nákupní tým se snaží budovat dlouhodobě dobré vztahy s partnery v dodavatelském řetězci.

Nabídku volných pozic v oddělení Nákupu naleznete zde.